Sıkça sorulan sorular

Kayıt için en uygun zaman ne zamandır?

Genel olarak, erken planlama yapabilmeniz için altı ay öncesinden sınav tarihlerini yayınlarız. “İlk gelene öncelik verilir” ilkesi geçerlidir.

Lütfen dikkat: Adayların çoğunluğunun aynı veya benzer son başvuru tarihleri vardır, bu nedenle bazı tarihlere yoğun talep olabilir ve kontenjanlar hızla dolabilir. Bu nedenle, TOEFL iBT sınavına, son başvuru tarihinden yaklaşık iki ila üç ay önce girilmesi tavsiye edilir.

TOEFL iBT ® sınavının Türkiye’deki ücreti nedir?

Sınav ücreti, 185 ABD dolarıdır ve Türk Lirası cinsinden günlük döviz kuruna göre değişir.

Önemli Not: Türkiye’de, sınav ve sınavla ilgili ücretlere, sipariş verildiğinde eklenecek satış, kullanım, katma değer veya benzeri vergiler dahildir.

TOEFL iBT sınavı nerede yapılır?

ETS’nin Türkiye’de 22 ilde 57 test merkezi bulunmaktadır. Mevcut tüm test merkezlerinin adreslerini ETS web sitesinde bulabilirsiniz – size en yakın bir test merkezini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir sonraki TOEFL iBT sınavının tarihlerini web sitesinde de görüntüleyebilirsiniz. ETS, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri ve bazen Pazar günleri olmak üzere yılda yaklaşık 60 sınav oturumu düzenler.

Not: Test merkezleri korona virüsü nedeniyle tam kapasitede kullanılamayacağından, TOEFL iBT ® Home Edition’a kaydolmak için daha fazla tarih seçeneğini keşfedebilir ve kendi evinizin rahatlığında sınava girebilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgi için bu linki ziyaret edin.

TOEFL iBT sınavı ÖSYM tarafından kabul ediliyor mu ve Türkiye’de YDS sınavına denkliği var mı?

TOEFL iBT sınavı, ÖSYM tarafından resmi olarak kabul edilmektedir ve Türkiye’deki YDS sınavıyla denkliğe sahiptir. Bu nedenle, geçerli TOEFL iBT sınav sonuç belgenizi, çeşitli nedenlerle ülke çapında YDS şartı gerektiren kurumlara onaylı bir alternatif olarak sunabilirsiniz.

Önemli not: ÖSYM, Türkiye’de sınava girmeyi seçerseniz, TOEFL sınavlarının sonuçlarını sadece bir devlet üniversitesi test merkezinde sınava girilmiş olması şartıyla kabul eder. ETS’nin 16 farklı şehirde 21 devlet üniversitesi test merkezi bulunmaktadır. Size en yakın olan devlet üniversitesi test merkezini bulun.

Sınava Türkiye dışındaki bir ülkede girebilir miyim?

Sınava Türkiye dışındaki bir ülkede de girebilirsiniz. ETS 180’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir, bu nedenle test merkezleri dünya genelinde mevcuttur. Web sitesinden sınav yerleri ve tarihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Lütfen dikkat: Ülkenizin dışında kimlik belgelerine ilişkin farklı koşullar geçerli olabilir, bu nedenle gerekirse konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz:

ETS, engelli ve sağlık sorunu olan adaylar için ne tür olanaklar sunuyor?

ETS, engelli veya sağlık sorunu olduğunu belgelemiş adaylara sınav için uygun koşulları sağlamayı taahhüt eder.

Lütfen TOEFL iBT sınavına buna ilişkin talebiniz ETS tarafından onaylandıktan sonra rezervasyon yaptırın!

Online TOEFL hesabınızda “Select accommodation application status/new request” seçeneğini seçin. Engelliler için sağlanan uygun koşullardan yararlanmanız için, ETS’in belgelendirilmiş bir sağlık sorunu ve / veya bir engellilik ispatına ihtiyacı vardır.

Engelliler ve sağlık sorunu olanlar için verilen hizmetler, dokümantasyon ve değerlendirme hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sınava en iyi nasıl ve ne kadar sürede hazırlanabilirim?

Bu, kişisel İngilizce bilginize, bilimsel metinlere ve sınav metodolojisine ne kadar aşina olduğunuza bağlıdır. Başlangıç olarak, ETS size TOEFL iBT sınavının içeriği ve yapısı hakkında fikir veren MOOC‘u (ücretsiz online kurs) önermektedir. Bu ücretsiz kurs, size gereken kaynakları sağlar ve size sınavla ilgili ipuçları ve püf noktaları sunar.

Sınav ücretini ödediğime dair faturayı nerede bulabilirim?

Online TOEFL hesabınızda tüm rezervasyonlarınızın faturalarını “Show my order” (Siparişimi göster) bölümünde bulabilirsiniz.

Başvuracağım kurumlar için B2 / C1 sertifikası gerekiyor. TOEFL puanlarında bunun karşılığı nedir?

TOEFL iBT sınav puanları ile CEFR (Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi) seviyesi arasındaki sonuçların karşılaştırılmasını kolaylaştırmak için, ETS kapsamlı çalışmalar yapmıştır. ETS bir karşılaştırma tablosu derlemesine rağmen, kurumlar kendi şartlarını TOEFL iBT puanlarına göre belirler. Bu konudaki ayrıntılı açıklamayı çoğu kurumsal web sitesinde bulabilirsiniz. Bu nedenle, gerekli TOEFL iBT puanından emin değilseniz, kurum, fakülte, kurs yönetimi veya kabul ofisi ile iletişime geçiniz.

TOEFL® Search Service’e kayıt

TOEFL® Search Service, kurumların belirlediği kriterlere uygun TOEFL adaylarına ulaşmalarına yardımcı olur. Arama profiliyle eşleşirseniz, programlar, burslar vb. hakkında bilgi edinebilirsiniz, istediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz veya kaydolmanız şart değildir.

TOEFL® Search Service’e abone olmak için bu linki ziyaret edin.

Kayıttan sonra, şayet gerekirse, adımı veya doğum tarihimi nasıl düzeltebilirim?

Adınızı ve doğum tarihinizi girdikten sonra, güvenlik nedeniyle bu alanları değiştiremezsiniz. Bu verileri düzeltmeniz gerekirse, toefl@ets.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Sınav sonuçlarının gönderileceği yeni kurumlar nasıl eklenir?

Sınava kaydolurken ya da sınava girmeden önce ücretsiz olarak en fazla dört alıcı (örneğin, üniversiteler) belirleyebilirsiniz. Girişler sınavdan 24 saat öncesine kadar yapılabilir ve sınav ücretine dahildir. İstediğiniz zaman daha fazla alıcı kurum ekleyebilir veya sınav gününden sonra sonuçlarınızın geçerliliği kapsamında (iki yıl boyunca) ilave sınav sonuç belgeleri talep edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu ilave belgelerin ücretleri sınav ücretine dahil değildir, bu nedenle her ilave alıcı kurum için bir idari ücret (20 ABD Doları) ödemeniz gerekir. Online hesabınıza giriş yapın ve “send additional score reports” seçeneğini seçiniz. İlgili DI (kurum kodu) ile kuruma ve kuruluşa giriş yapın veya DI olmadan kurum veya kuruluşlara manuel olarak giriş yapınız.

MyBest® Scores hakkında

“MyBest Puanları” son iki yılın TOEFL iBT sınav sonuçları arasından bir adayın her bir sınav bölümü için aldığı en iyi sonuçlarının birleşimidir. Son girdiğiniz sınavın sonuçlarını ve hesabınızdaki en iyi puan aldığınız bölümlerin kümülatif TOEFL iBT test sonuçlarını gösterir.

mybest-scores

  • Sol: Girdiğiniz sınavın bölüm puanlarını ve toplam puanını görmenizi sağlar.
  • Sağ: İki yıllık geçerlilik süresi içinde en iyi puan alınan bölümün ya da bölümlerin (okuma, dinleme, konuşma, yazma) ve girdiğiniz tüm sınavların toplam puanını görebilirsiniz

“MyBest Puanları” tam potansiyelinizi göstermenizi sağlar. Kurumlar MyBest Puanlarını kullanabilir, ancak zorunlu değildir. Başvuracağınız kurum ya da kurumların, MyBest Scores kabul edip etmediğini kontrol ediniz. MyBest Scores ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için

Sınavımı erteleyebilir ya da iptal edebilir miyim?

Kayıt olduğunuz sınavı ertelemeniz veya iptal etmeniz gerekiyorsa, randevuyu 60 ABD Doları karşılığında yeniden planlamak için, sınav tarihinden 4 gün öncesine kadar talepte bulunabilirsiniz. Yeni bir sınava kaydolmadan önce ücretin ödenmesi gerekir. Randevuyu iptal ettiğinizde, başlangıçta ödenen ücretin %50’sini geri alırsınız. Diğer hizmetler için geri ödeme yapılmaz. Randevuyu aşağıdaki şekilde erteleyebilir veya iptal edebilirsiniz:

  • Online: Hesabınızda oturum açın ve “Upcoming Tests”i seçin. Randevunuzu seçin ve “View/Modify”ı tıklayın.
  • TOEFL®’ın resmi uygulaması: TOEFL ana sayfasından hesabınıza giriş yapın, menüden uygun sınav tarihini seçin ve ardından “postpone appointment” seçeneğini tıklayın. Ardından “Continue” seçeneğine tıklayın.
  • Telefonla: + 31-320-239-540 numaralı telefondan kayıt departmanı ile iletişime geçin ve lütfen randevu numaranızı ve ETS ID numaranızı hazır bulundurun.

Not: Randevuyu posta, e-posta yoluyla veya test merkezinde erteleyemezsiniz ve / veya iptal edemezsiniz. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Sınavım ertelenirse ne olur?

Nadir durumlarda – örneğin teknik sorunlar nedeniyle – sınav gecikebilir veya ertelenebilir. Bu durumda sınav tarihi ücretsiz olarak yeniden belirlenecektir veya talebinize göre sınav ücreti size geri ödenecektir. Test merkezine ulaşmak için, şehir değiştirmek mecburiyetinde kaldıysanız, seyahat masraflarının geri ödenmesi için, asıl sınav tarihinden itibaren 30 gün içinde ETS’ten talepte bulunmanız gerekir. Geri ödeme hakkında daha fazla bilgi için bu linki ziyaret ediniz ya da toefl@ets.org a e-posta gönderiniz:

Test merkezinde şüpheli davranışları nasıl rapor edebilirim?

Şüpheli veya hatta uygunsuz olan ve muhtemelen yanıltıcı sonuçlara yol açabilecek bir davranış gözlemlediyseniz, lütfen en kısa sürede + 31-320-239-540 numaralı telefondan veya giriş formunu kullanarak ETS ile iletişime geçin. Tüm bilgiler gizli tutulacaktır.

Copyright © 2023 by ETS. All rights reserved. All other trademarks are the property of their respective owners.*