Puanlar ve Kayıt-kabul İşlemleri

TOEFL® sınavı, kurumunuza başvuru yapan adayların İngilizce becerileri hakkında bilinçli ve kendinden emin kararlar vermeniz için size gereken verileri sağlar.

 • TOEFL Kurum Kodu edinin: TOEFL® puanlarını kabul etmek, adayların İngilizce dil yeterlilikleri hakkında güvenilir bilgi almak için sınava güvenen dünya çapında 11.500’den fazla kurumun arasına katıldığınız anlamına gelir. Bir TOEFL Kurumu olarak, 180’den fazla ülkeden, bir milyondan fazla farklı, başarılı öğrenciye erişim sağlayabilir, profilinizi ve web sitesi bağlantınızı da paylaşabilirsiniz.  Henüz bir TOEFL kurum kodunuz yoksa, başvurunuzu buradan yapabilirsiniz.

Hali hazırda bir TOEFL Kurum Kodunuz var mı?

 • Profilinizi Kontrol Edin
  TOEFL Destination Search’te yer alan bilgilerinizi gözden geçirin
 • Kurum Bilgilerini Güncelleyin
  Bilgilerinizi ya da TOEFL puan koşullarınızı güncelleyin

** TOEFL Kurum Kodunuzu ve TOEFL puan koşullarınızı web sitenizde yayınlamanızı öneririz.


Puan bildirimi: TOEFL Programı, ihtiyaçlarınızı karşılamak için, çeşitli puan bildirimi yolları sunmaktadır. 

 • ETS® Data Manager aracılığıyla çevrimiçi puan bildirimi – Bu güvenilir çevrimiçi portal, kurumunuza başvuru yapan adayların puanlarına, renkli fotoğraflarına ve konuşma örneklerine erişmenin en pratik yoludur. Ve tüm TOEFL Kurum Koduna sahip kurumlar için ücretsizdir! ETS Data Manager hakkında daha fazla bilgi edinin. 
 • Automated Server-to-Server Feeds yoluyla elde edilen puanlar – IT personeliniz tarafından 1 seferlik bir kurulumun ardından puanları ETS sunucusundan, bir istemci sunucusuna (a client server) otomatik olarak indirin. TOEFL puanlarını içeren veri dosyaları, internet üzerinden yaklaşık haftada iki kez kullanıma sunulur. Automated Server-to-Server Feeds hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kağıt üzerinde sınav sonuç belgeleri – Basılı sınav sonuç belgelerinin belirli güvenlik özellikleri bulunmaktadır: belgenin gerçekliğini doğrulayan, ısıya duyarlı özel bir mürekkep olan ETS® Security Guard; sınav sonuç belgesinin taranmasını veya fotokopisinin çekilmesini imkansız kılan noktalı turuncu bir bar; lazer veya iyonla yazdırılmış belgelerden tonerin çıkarılmasını zorlaştıran, kağıdın ön yüzünde bulunan lazer kilidi (laser lock).

Sınav sonuç belgeleri, sınav tarihinden itibaren 11 gün içinde haftada iki kez TOEFL Kurum Kodu olan Kurumlara (DI) postalanır.

 • MyBest® Scores: MyBest puanları, son iki yılın TOEFL iBT® sınav sonuçları arasından bir adayın her bir sınav bölümü için aldığı en iyi sonuçlarının birleşimidir. 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle gönderilen TOEFL iBT sınav sonuç belgeleri, hem adayın girdiği son sınavın sonuçlarını hem de MyBest puanlarını içerir.

  MyBest Puanlarının Kabul Edilmesi – Kurumunuzun ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak MyBest puanlarını kabul edip etmemek sizin seçiminizdir. Kararınızı verirken MyBest puanları ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar:
  • MyBest puanları geçerlidir. Araştırma hem MyBest puanlarının hem de geleneksel sınav tarihi puanlarının İngilizce dil yeterliliğinin geçerli ölçüleri olduğunu göstermektedir.
  • MyBest puanlarını kabul etmek, nitelikli aday başvuru havuzunuzu genişletir. Öğrencilerin her bölümde en iyi performanslarından yararlanmalarına izin vermek, daha fazla öğrencinin İngilizce dil gereksinimlerinizi karşılayacağı anlamına gelir.
  • MyBest puanlarını kullanmak kolaydır. TOEFL iBT puan ölçeği aynı kalır ve puan gereksinimlerinizi değiştirmenize gerek yoktur.
  • Resmi olarak MyBest puanlarını kabul ettiğini belirten kurumların listesi.

Ayrıca şu konularda da İpuçları ve Önerileri inceleyebilirsiniz: Setting TOEFL® Score Requirements and Interpreting Scores and Scoring Resources

 • Puanları CEFR seviyeleriyle karşılaştırın: TOEFL iBT puanları ile CEFR (Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi) seviyelerinin eşleştirilmesi, eğitimcilerle yapılan ilk standart belirleme alıştırmasına ve akademik bir ortamda sergilenen performans seviyeleri ile ilgili üniversitelerden ve İngilizce öğretmenlerinden gelen geri bildirimleri ele almak amacıyla sınav puanlarının sonraki analizlerine dayanmaktadır. Aşağıdaki tabloda, CEFR seviyelerine karşılık gelen TOEFL iBT bölüm ve toplam puanlar verilmiştir:            
CEFR seviyesiOkuma (0–30)Dinleme (0–30)Konuşma (0–30)Yazma (0–30)Toplam (0–120)
C1 ya da üstü2422252495
B21817201772
B149161342
A2N/AN/A107N/A

Karşılaştırma tablosunu ortaya çıkaran araştırma raporunu indirip, inceleyebilirsiniz: The Association Between TOEFL iBT® Test Scores and the Common European Framework of Reference (CEFR) Levels (PDF)

 • Puanları IELTS Puanları ile Karşılaştırın: Aşağıdaki tabloda, TOEFL iBT puanlarına karşılık gelen IELTS Puanları verilmiştir:
TOEFL PuanıIELTS Puanları
0-310-4
32-344.5
35-455
46-595.5
60-786
79-936.5
94-1017
102-1097.5
110-1148
115-1178.5
118-1209

Karşılaştırma tablosunu ortaya çıkaran araştırma raporunu indirip, inceleyebilirsiniz: Linking TOEFL iBT® Scores to IELTS® Scores — A Research Report (PDF)

Puan karşılaştırmalarıyla ilgili daha fazla bilgi için, lütfen burayı ziyaret edin.

İletişim Formu

* Gereklidir

Copyright © 2023 by ETS. All rights reserved. All other trademarks are the property of their respective owners.*