TOEFL® Puanlarını Kim Kabul Ediyor?

TOEFL, dünya çapında kabul gören ve tercih edilen bir sınavdır. 

TOEFL® sınavı Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve İngiltere dahil olmak üzere 160’dan fazla ülkede kabul ve tercih edilir. TOEFL sınavının sağladığı avantajlar sayesinde dünya çapında daha fazla ülkeye gidebilirsiniz.

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde tercih edilen bir sınavdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 10 üniversiteden 9’u diğer İngilizce dil sınavlarına kıyasla TOEFL sınavını tercih eder.1 ABD üniversiteleri, diğer İngilizce dil sınavlarına kıyasla daha çok TOEFL puanıyla öğrenci alır.2
  • İngiltere’de geniş çapta kabul edilir. Elit Russell Group® üniversitelerinin %100’ü dahil olmak üzere İngiltere’deki üniversitelerin %98’inden fazlası, adil ve tarafsız bir alternatif sağlayan TOEFL puanlarını kabul eder.
  • Kanada’da kabul edilen bir sınavdır. Kanada’daki lisans üstü programlarının %80’inden fazlası diğer İngilizce dil sınavlarına kıyasla daha çok TOEFL sınavını kabul eder.3 Kanada üniversiteleri, diğer İngilizce dil sınavlarına kıyasla daha çok TOEFL puanıyla öğrenci alır.4
  • Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da %100 kabul görmektedir. TOEFL puanları, bütün Avustralya ve Yeni Zelanda üniversiteleri ve tüm Avustralya ve Yeni Zelanda göçmenlik büroları tarafından kabul edilir.
  • Fransa ve Almanya’da da kabul edilir. Fransız ve Alman üniversiteleri TOEFL sınavını tercih eder ve tüm diğer İngilizce dil sınavlarına kıyasla daha çok TOEFL puanlarını kabul eder.
  • Türkiye’deki bütün üniversiteler TOEFL sınavını kabul etmektedir. TOEFL sınavı ÖSYM tarafından kabul edilir ve Türkiye’deki YDS sınavına denkliği bulunmaktadır. 

TOEFL sınavını kabul eden bütün kurumlara göz atın >

1 Kaynak: Hem TOEFL sınavını hem de IELTS™ sınavını kabul eden ve bir tercih bildiren en iyi 1000 ABD üniversitesindeki 59 kayıt kabul yetkilisi arasında yapılan araştırma.
2 Kaynak: ABD üniversitelerindeki 329 kayıt kabul yetkilisi arasında yapılan araştırma.
3 Kaynak: Kanada’daki üniversitelerde 44 kayıt kabul yetkilisi arasında yapılan araştırma.
4 Kaynak: Kanada’daki üniversitelerde 107 kayıt kabul yetkilisi arasında yapılan araştırma.
5 Kaynak: Üniversitelerdeki (Fransa’da 59 ve Almanya’da 100) kayıt kabul yetkilileri arasında yapılan araştırma.

Copyright © 2023 by ETS. All rights reserved. All other trademarks are the property of their respective owners.*